Дуже часто люди говорять, що для подорожей закордон необхідно мати колосальну кількість грошей. Я знову доводжу, що це не так. Саме тому заголовок статті такий, і найдорожчою країною є звісно ж Норвегія. Щоб довести це, наведу приклад того, скільки коштує звичайний готель біля заправки на шосе E39: ціна однієї ночі складає 100$. Я мовчу вже про те, як дорого в Норвегії утримувати автомобіль чи собаку. Одразу попереджаю, що стаття не тільки для бідних студентів, адже в ній розповім не тільки про лайфхаки, а й про те, що можна очікувати від Норвегії і чому туди варто їхати.

Чим може зацікавити Норвегія

Це країна в яку варто їхати для того, щоб насолодитися природою. Саме норвежці – це нація, яка проводить найбільше часу на свіжому повітрі, а кожен батько повинен навчити своїх дітей плавати, ходити в гори та виживати в диких умовах. Саме тут сконцентровано більшість фйордів (затоплених морем долин колишніх льодовиків) планети. Ця країна була бідним краєм Європи, допоки в 60-х не відкрили великі запаси нафти на морському дні. Зараз Норвегія – це приклад того, як треба інвестувати гроші в бізнес, адже вона не стала бензоколонкою, як Росія, а стала однією з найбагатших та найуспішніших держав світу. Щоб не бути багатослівним, пропоную почитати кілька фактів про Норвегію, які просто вражають мене:

 • Практично відсутні великі міста, адже, щоб бути єдиним з природою необхідно жити подальше від мегаполісів. Єдине велике місто в нашому розумінні – це Осло, де на краю міста, недалеко від кінцевої станції метро Sognsvann знаходяться неймовірні ліси та озера, по яких можна гуляти вічно.
  Ратуша міста Осло
  Ратуша міста Осло
 • Населення Норвегії трішки більше 5-ти мільйонів і при цьому 1,5 мільйонів зосереджено в агломерації Осло. Будь-яке поселення із населенням 30 тисяч вважається великим містом, але навіть у великих містах будують дерев’яні приватні будинки, а оскільки людей дуже мало, то відчуття – наче це велике село.
 • В Норвегії дві офіційні мови: букмол (сучасна норвезька мова, розмовляє більшість населення) та нюношк (новонорвезька). Крім того, через те, що багато будинків та сіл були віддалені від цивілізації горами, в кожному поселенні виник свій діалект, тому іноземець, датчанин чи швед (букмол на 75% споріднений з датською та шведською) не одразу зрозуміють людину не з великого міста.
 • Норвегія – це сучасна країна електромобілів і хоча її відсоток у покупках електроавтомобілів не такий великий у світових масштабах, але відсоток населення, який перейшов на електромобілі дуже великий. Також цікавим фактом є те, що автомобілів марки Тесла тут продано більше, ніж в Америці. Це пов’язано не лише із тим, що це вигідно, а й з тим, що на електроавтомобілі безкоштовно можна заїжджати на кільцеві дороги в містах, безкоштовно користуватися поромами та їздити по тій частині дороги, яка відведена виключно для автобусів та таксі, а це означає, що навіть в містах в час пік електромобіль не застрягне в заторі. На дуже багатьох парковках є електрозаправки і в Осло таких уже 700 штук. Крім того, в Норвегії є додаткове оподаткування дизельних авто за збільшене забруднення та оплачується податок за забруднення довкілля відповідно до об’єму двигуна. Незважаючи на те, що Норвегія нафтова країна, бензин тут дорогий.
  Парковка-заправка в центрі Осло
  Парковка-заправка в центрі Осло
 • Вода в Норвегії настільки чиста, що можна пити будь-яку воду (навіть з крану), крім стоячої.
 • Держава повністю децентралізована, тобто люди не емігрують в столицю, а навпаки з неї. Хоча один старший норвежець розказав мені, що в норвежців модно в молодості поїхати пожити в мегаполіс типу Нью-Йорку чи Бомбею, а потім повернутися в своє рідне село і там будувати свою сім’ю, адже для норвежців сім’я – це святе.
 • У Норвегії відсутні автобани і хоча є міжнародні дороги, які їх нагадують, вони такими не є, адже автобаном це назвати складно, оскільки обмеження становить 110-120 кілометрів на годину (часті повороти через гори та ожеледь під час суворих норвезьких зим).
 • Толерантність норвежців заслуговує окремої статті. Норвегія вже дуже давно допомагає вирішувати конфлікти на Сході і відповідно приймає багато біженців. Норвежці дуже толерантні до іноземців і раді їм допомагати. Через те, що зарплати в Норвегії дуже великі найбільшою нацменшиною (близько 100 тисяч) є наші друзі поляки, котрі також тиняються по світу, як і українці, у чому я сам пересвідчився. Особливо їх багато у нафтовій столиці Ставангері, де гуляючи по місту, дуже часто чув польську.
 • Із розваг в Норвегії тільки кінотеатри в містах, походи в гори і купання в озерах.
 • Чудове знання англійської, адже в кінотеатрах фільми показують без перекладу.
 • Норвежці люблять і цінують море. Надають перевагу житлу недалеко від води. Норвежці, які живуть в глибині країни все одно купують собі будиночок на морському узбережжі. Крім того, човен чи катер є у 80% населення.

Погода в Норвегії

Найвідоміша норвезька приказка, на мою думку, прекрасно описує природу Норвегії: “Поганої погоди не буває – буває поганий одяг”. Нам доволі повезло, адже ми зустрічали дощ рідко, проте навіть під час пекучого сонця тут можуть бути вітри такі, що в вухах свистить. Інша норвезька приказка нам каже: “Не подобається погода? Почекай 15 хвилин” і це дійсно правда, адже туман, сонце, дощ змінюють один одного неймовірно швидко. Часто так буває, що з однієї сторони гори може бути сонце, а проїхавши через тунель можна побачити проливний дощ. Але завдяки теплій течії Гольфстрім клімат  Норвегії достатньо м’який і літо  тепле. Море на півночі країни, що знаходиться за полярним кругом, не замерзає навіть зимою, і влітку тут можна очікувати навіть 20°С, але не треба забувати, що зими дуже суворі. Найхолоднішим місяцем є березень: коли випадає сніг починаються морози і ожеледь. В передостанній день нашого перебування в Норвегії ми проїхали 400 кілометрів по південному узбережжю і всі ці 400 кілометрів, а також цілу ніч нас переслідував дощ. Якби не добрі поліцейські міста Санефйорд нас не вписали в себе в відділку, то ми б провели ніч біля закритого вокзалу.

Де ночувати в Норвегії

В Норвегії офіційно прийнятий закон. за яким можна розкласти будь-де намет (крім місць. де є відповідні знаки про заборону) на протязі двох днів. Якщо територія приватна, то бажано запитати дозволу у власника, але це формальність, адже всі норвежці милі люди, тому точно вам дозволять, а тим більше, якщо ви з далекої країни. Крім того, ніхто не забороняв каучсерфінг чи просто запитувати в людей про нічліг. Із семи ночей, що я провів у Норвегії в наметі я спав всього одну, і то це було біля аеропорту в очікуванні на літак додому.

Де брати безкоштовну їжу в Норвегії

 

 1. Протерміновані продукти

У Норвегії є мережа супермаркетів. яка називається KIWI. Чому я раптом роблю їй рекламу спитаєте ви? Та тому. що тільки в цій мережі супермаркетів, якщо знайти протермінований товар. то можна його віднести на касу і отримати такий самий, але новий – безкоштовно. В одному магазині ми знайшли 8 пачок крабів, термін придатності яких закінчився в попередній день. В цьому магазині крабів більше не було і тому ми навіть мусіли підписатися на касі, що ми знімаємо відповідальність із супермаркету, якщо отруїмося. Але ми зовсім не боялися, тому що нам допоміг їх якісно приготувати наш хост Діма. В сумі ми наїлись крабів на 2800 гривень, що доволі весело, адже ми їх не платили. Таким чином. якщо добре поритися на полицях супермаркету, можна отримати багато безкоштовних продуктів. Все що ми купували – це пакети і то за гроші, які ми заробили. Як заробити гроші – читайте в наступному пункті.

Наш “улов” стратегічних морських запасів Норвегії
Наш “улов” стратегічних морських запасів Норвегії
 1. Купити за зароблені гроші

У кожному супермаркеті в Норвегії стоїть автомат, в який можна покласти порожню використану пляшку (працює тільки із пляшками, виготовленими в Норвегії) і отримати чек на суму, яка написана на пляшці. Цей чек можна віддати на касі і отримати за це гроші. Незважаючи на те, що норвежці люблять природу, вони все одно смітять біля дороги, де я й збирав ці пляшки. В кінцевому результаті я купив собі хліб за 20 крон, а інші роздав як сувеніри в Польщі та Україні.

Заробляю гроші і очищаю природу Норвегію від пластику
Заробляю гроші і очищаю природу Норвегію від пластику
 1. Нарізка для хліба

В кожному супермаркеті стоїть нарізка для хліба і люди, купуючи хліб, інколи нею користуються. Звісно ж повністю завантажити нарізаний хліб в пакет нікому не вдається, тому окрайці хліба залишаються. Бідний мандрівник може спокійно підійти до цього апарату і забрати собі ці окрайці безкоштовно. Відповідно свіжий хліб безкоштовно можна назбирати.

 1. Розмовляти з продавцями

Дуже часто в Норвегії викидають товари, яких є дуже багато на полицях, а термін придатності їх закінчується на наступний день. Працівники супермаркету бачать, що їх продати не вдається до завтра і доведеться віддавати безкоштовно, тому викидають. Якщо зустріти такого працівника, який збирає товар з полиць і попросити в нього трішки цього товару, то він спокійно може вам його подарувати і товар проноситься через касу навіть без чеку. Офіційно він напевно йде в смітник.

 1. Фріганізм

Про те, що таке фріганізм довго розказувати не буду, адже Вікіпедія знає краще за мене. Скажу лише, що “дампстер дайвінг” в Норвегії комфортний лише в маленьких містечках позаду супермаркетів. У містечку Grimstad я заглянув в смітник позаду Kiwi і знайшов цілий смітник продуктів, термін придатності яких виходив наступного дня. Там було все: від мексиканських гострих салатів до дитячих смузі з афин. Супермаркет може викинути цілий пакет бананів лише тому, що один почорнів, а я відкривав пакет, викидав чорний банан і всі інші мав в прекрасному жовтому стані.

Те що я знайшов у чудо контейнері в містечку Ґрімстад
Те що я знайшов у чудо контейнері в містечку Ґрімстад

Отож, як саме мені вдалось це зробити безкоштовно. Почну із того, що в поняття безкоштовно я не включаю переліт, але переліт з Варшави за допомогою WizzAir мені обійшовся в 240 гривень в одну сторону, тому це смішні гроші для такої поїздки. Що таке WizzAir можна прочитати на блозі Ореста Зуба тут, а про те, як дешево добиратися до аеропортів у шенгенській зоні читайте тут.

Нас було четверо, запланували поділитися на пари і пересуватися автостопом. Із собою взяли найнеобхідніше: намети, каремати, дощовики, туристичну газову плиту без газу, крупи та продукти куплені в Польщі. Як виявилось крупи ми носили дарма, адже по прибутті на першу заправку, ми не пішли запитати про газ до плити, а на всіх інших були інші насадки, і коли ми повернулися на ту першу заправку, то виявилося, що саме там була потрібна нам насадка для наповнення балону газом. Крім того, із безглуздих речей була горілка Nemiroff з перцем, яку взяли мої друзі, щоб перепродати в багатій Норвегії. Одразу попереджаю, що це не вдасться, тому що місцеві алкоголіки, по-перше, не визнають оранжевої горілки, а по-друге, не купують з рук і мають певну міру.

Автостоп в Норвегії дуже цікавий, адже це край Землі, а крім того є багато іноземців, які тут живуть чи подорожують. Нас підвозили естонка, датчанин, німці, напівфіліпінка. Аж 5 разів нас підбирали усіх чотирьох. Крім того, більшість людей, яких ми зустрічали, були дуже цікавими і привітними. Нам вдалось відвідати Осло, Крістіансан, Ставангер та Санефйорд, але повірте не в містах краса Норвегії.

Центр милого містечка Крістіансан
Центр милого містечка Крістіансан

Краса Норвегії – це навіть просто мчати по шосе із Крістіансана до Ставангера і постійно вдивлятись в гори, озера та фйорди. А ще виникає бажання туди повернутися на своєму авто, щоб мати можливість пригальмувати будь-де.

Ось такі казкові пейзажі можна знайти в Норвегії
Ось такі казкові пейзажі можна знайти в Норвегії

Також ми відвідали одне із найпрекрасніших місць Норвегії, Прейкестолен – скала, що нависає над гігантським Люсефйордом. Недоліком є лише те, що там дуже вітряно майже завжди.

Те, що в Норвегії зовсім мало людей, може довести навіть той факт, що ми застопили подругу барабанщика Kvelertak – всесвітньовідомого гурту, котрому вдається поєднувати рок-н-рол, гардкор та блек метал.

У місті Санефйорд ми стикнулись із проблемою: дощ лив цілий день і здається не збирався зупинятися, тому про намет не могло й бути мови. Ми спокійно сиділи на сходах зачиненого вокзалу, чекаючи погоди. Раптом приїхала поліція, а вже згодом ми їхали в полійцеський відділок. Ні, полісмени не заарештували нас, а надали теплий притулок із туалетом та вай-фаєм на цілу ніч у поліцейському відділку. Дуже милі хлопці, з якими ми навіть встигли потеревенити. Вони нас запрошували приїжджати ще раз.

В Норвегії наймиліші у світі полісмени
В Норвегії наймиліші у світі полісмени

 

Чому свою мандрівку я назвав NorgeTrip#1? Та тому що вже в вересні я їду туди знову, щоб підкорити Язик Троля –  кам’яний виступ на горі Ск’єґґедаль, з якого можна милуватись фйордом.

А це моя подруга Оля на Язику Троля, котра надихнула мене на подорож туди коли я візитував в неї у Франкфурті
А це моя подруга Оля на Язику Троля, котра надихнула мене на подорож туди коли я візитував в неї у Франкфурті

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Share This

Не забудь поділитися

Не забудь поділитися з друзями!