Думаю не має уже мандрівників, котрі б не бачили фото із Язика Троля і не хотіли б туди потрапити. Так само і я мріяв потрапити туди мабуть із того часу відколи дізнався про нього. Коли відвідав Норвегію вперше влітку 2015-го то не вдалося потрапити на Язик Троля через нестачу часу, але одного разу коли повертався із Бельгії додому, я заїхав у містечко Франкфурт-на-Одрі, котре розташоване на кордоні Польщі та Німеччини де зустрівся із подругою з університету, котра там навчалася по обміну. Вона саме день перед тим повернулася із Язика Троля та розказувала як це було важко, але водночас дуже класно, емоції переповнювали її. Це мене надихнуло по приїзду додому розпочати пошук супутниці та дешевих квитків в Берген. Не помітив як пройшло два місяці і ось настав час підкорювати троля.
Trolltunga way

Як добратися?

Найближчим аеропортом до Язика Троля є аеропорт міста Берген – це за 150 кілометрів. В Берген легко можна потрапити лоукостами із Щецина, Ґданська, Катовіце, Варшави, Будапешту(із 10 квітня 2017-го), Риги та Каунаса. Все що я знав – це те що нам необхідно добратися до містечка Одда. Я й поняття не мав що від Одди до Язика ще дуже далеко. Але нам дуже повезло, тому що нас підібрав один із співвласників Trolltunga Guesthouse, котрий крім того є родом з Румунії.
Trolltunga Guesthouse
Trolltunga Guesthouse – це найближче до Язика Троля житло котре здається в оренду і знаходиться він в селі Тісседаль за 6 кілометрів від початку маршруту. Кімнату треба бронювати заздалегідь, навіть за три місяці, тому що охочих зупинитись тут дуже і дуже багато. Від Одди до Тісседаля приблизно 6 кілометрів, а це означає, що від Одди до початку маршруту на Язик приблизно 12 кілометрів. Добратися із Бергену до Одди можна за 35€, а знайти автобус можна на вебсайті.
одностороння дорога
Тут дуже багато односторонніх доріг на обривах і ми були просто шоковані як місцеві жителі на таких дорогах ганяють на швидкості 70 км/год, хоча завжди із-за повороту може вистрибнути інший автомобіль. Та все ж аварій в Норвегії доволі мало якимось дивом. Мабуть виробляються якісь нові звички і вміння у людини яка постійно їздить по таких дорогах.
Язик Троля

Проживання

З проживанням тут важкувато, адже через те що туристів дуже багато, а ціни дорожчі навіть ніж середні по Норвегії, то треба викласти немаленьку суму навіть за одну ніч. Щодо Каучсерфінгу то він тут не сильно допоможе, адже буквально 1-2 людей із Одди активні на сайті. Всі інші не заходять на свій акаунт більше року. Спати в наметах заборонено практично всюди. Про це говорять знаки на кожному кроці, але незважаючи на це наметів стоїть повно від вільних місцин в Тісседалі до скель на маршруті до Язика. Головне поставити намет в не дуже помітному місці, щоб не привертати увагу. Є там також і такі “козирні” місця де немає знаків про заборону кемпінгу, але вони зазвичай зайняті туристами. Крім дорогих готелів та ґестхаусів є ще кемпінг. При плануванні проживання необхідно також враховувати те, що скоріш за все вам доведеться провести тут дві ночі, адже починати похід потрібно зрання, а повернення буде пізно коли вже не буде автобусів до Бергену і можливості застопити кого-небудь. З Одди можна добратися до стартової точки маршруту на Язик Троля за допомогою маршрутного таксі, але це коштуватиме вам 23€ в дві сторони. Маршрутне таксі відвозить вас зранку і забирає ввечері.
Язик Троля

Коли відвідувати Язик Троля?

Офіційно самостійні походи дозволені із 15 червня до 15 вересня. Походи із гідом дозволені із 15 вересня по 15 жовтня та із 19 березня по 15 червня. В період від 16 жовтня по 18 березня відвідування Язика Троля заборонені. Сміливих людей це звісно не зупиняє, та все ж правила варто знати. Крім того, є альтернативний коротший маршрут, але велика його частина пролягає по височезній скалі і там доводиться просто лізти по драбині вверх. Вирушати в похід потрібно якомога раніше, адже через те що в горах холодно і швидко заходить сонце то подолати 22 кілометри стає доволі довго. Стартувати після 10-ї години для непідготовленої фізично людини заборонено. У випадку якщо ви загубилися чи інших непередбачуваних ситуацій треба дзвонити 112. Якщо добратися до відмітки 4 км після 13-ої години то рух далі небажаний через швидке потемніння. Ви звісно можете це проігнорувати, але тут така кам’яна пуселя, що дуже легко збитися з маршруту вдень, а вночі я вазаглі не знаю як орієнтуватися в просторі. Хіба мати із собою смартфон із GPS, потужний ліхтарик та який-небудь павербенк.
Язик Троля

Що варто мати з собою?

– Здорове тіло і здоровий дух;
– Мінімально їжі. Підійдуть печеньки, халва, козинаки;
– Тара для води. Воду брати не має необхідності, адже по дорозі зустрічається дуже багато водоспадиків і озер, а вода в Норвегії та ще й в таких віддалених місцях кришталево чиста;
– Трекінгове взуття або ж якісне взуття із прямою ребристою підошвою;
– Дощовик;
– Теплий водонепроникний одяг;
– Рукавиці та головний убір;
– Смартфон із GPS та офлайн мапою місцевості + павербенк;
– Ліхтар;
Язик Троля

Процес

Зазвичай похід триває 10-12 годин. Відстань яку треба подолати – це 11 кілометрів туди-назад, тобто в сумі 22. Особисто для мене спуск був важчим ніж підйом. Спершу потрібно приготуватися до гіршого, адже тоненька стежинка буде постійно йти вгору, крім того якщо йтиме дощ (а він тут частенько навідується) то камені стають слизькими, а там де їх немає земля перетворюється в болото. Саме на першому кілометрі дуже багато людей задихується, адже незважаючи на те що маршрут позначено як складний, багато людей прибувають сюди заради того щоб зробити фотографію на всім відомому Язику Троля. Саме тому для подолання першого кілометру був побудований найстаріший фунікулер в Норвегії, але він давно не працює, тому закритий і є не бажаний для відвідування. Після подолання першого кілометру маршрут проходить по плато та відмічений червоною літерою Т. Дуже часто доведеться долати водоспади, перестрибувати з каменя на камінь і при цьому перехоплює дух. Пейзажі періодично змінюються: то кам’яна безкрая пустеля, то камені покриті мохом, то дерев’яні будиночки (призначення яких невідоме), то незрозумілі ями ідеально круглої форми, то ущелина із блакитним озером Рінгедалсватн всередині. До того ж з гір що оточують дуже часто стікають водоспади. Кожен кілометр відмічений стовпцем на якому написано скільки ще залишилося до пункту призначення та скільки кілометрів до старту маршруту. Іноді може здаватися що ця дорога вічна, але все-таки наступає той момент коли можна побачити скупчення людей і це саме те чого ти чекав.

[one_half]

IMG_20160910_130451175

IMG_20160910_170623059

14225410_1222103597829532_2234827677079442170_n

IMG_20160910_122415133

IMG_20160910_124336503
Саме там де скупчуються люди формується черга, щоб зробити фото на Язику Троля. І саме тоді приходить гірке розчарування що люди перетворюють цю красу у звичайну чергу в якій вони всі виглядають однаково нудні і гублять весь свій індивідуалізм. Емоції які виникають в тому місці важко описати, пейзаж там дійсно прекрасний і ні одне фото не передає того що там насправді. Так само важко описати той вітер, який просто намагається здути людей. Я дійсно співчуваю тим людям які долали цей шлях, але при виході бачили лише туман, тому що погода Норвегії непередбачувана. Коли ж виходиш на сам Язик, то зовсім не має відчуття що це щось особливе, просто звичайний обрив, яких в Норвегії багато. Люди мене запитують чи не страшно там було на краю і я всім відповідаю: “Ні, і ще раз ні, тому що ти не бачиш що під тобою відсутня скеля коли на Язику, але вона відсутня”.

Язик Троля.

Пейзаж із Язика Троля

Язик


Наостанок скажу, що я зовсім не жалію що проробив такий довгий шлях і потратив дуже багато зусиль, щоб прибути сюди. З впевненістю скажу, що повернуся сюди через деякий час, адже сам довгий шлях викликає багато емоцій та адреналіну, а досягнення мети робить людину взагалі щасливою.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Share This

Не забудь поділитися

Не забудь поділитися з друзями!